Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach

Rok szkolny 2021/2022

 


Podsumowanie innowacji „Formy wypowiedzi w świątecznym wydaniu”  

Dzień pizzy

W czerwcu uczniowie klasy 5 w ramach podsumowania innowacji pedagogicznej „Formy wypowiedzi w świątecznym wydaniu”  przygotowali w parach prezentacje multimedialne dotyczące nietypowych świąt, które zaprezentowali na forum klasy. Wszystkie prezentacje, które wykonali piątoklasiści były na wysokim poziomie, ale na wyróżnienie szczególnie zasłużyli: Olaf Dałkowski i Wiktor Mielczarek- Święto Holi oraz Olivia Myśliwy i Lena Michalska- Święto Pizzy.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni zarówno z  formy, jak i tematyki zajęć.

Agnieszka Lipska

Czytaj więcej: Podsumowanie innowacji „Formy wypowiedzi w świątecznym wydaniu”

 


Programowanie z Mruczkiem 

Programowanie z Mruczkiem

 W maju i czerwcu na lekcjach informatyki uczniowie z klasy 4 w ramach innowacji pedagogicznej "Programowanie z Mruczkiem" budowali i programowali roboty. Uczniowie w grupach składali roboty Milo z zestawów klocków Lego WeDo 2.0. Następnie stworzyli programy sterujące tymi robotami w środowisku programistycznym Scratch 3.0. Na koniec odbył się wyścig tych robotów sterowanych za pomocą laptopów.

Czytaj więcej: Programowanie z Mruczkiem

 


„Pierwsza Pomoc” w klasie II 

uczeń wykonuje opatrunek koleżance

Pokaz i naukę z zakresu pierwszej pomocy w klasie II przeprowadzili uczniowie klasy V, którzy wcześniej  zostali  przeszkoleni przez instruktora PCK. 

Starsi uczniowie przygotowali prezentację multimedialną i z wielkim zaangażowaniem przekazywali swoją wiedzę maluchom.

Dzieci  dowiedziały się, jak zachować się i zadbać o bezpieczeństwo podczas zdarzenia i w sytuacjach trudnych, jak wezwać prawidłowo służby ratownicze, jak udrożnić drogi oddechowe i sprawdzić oddech u poszkodowanego.. 

Ćwiczyły wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej  na fantomie. Powtórzyły wiadomości  i wykonywały praktyczne ćwiczenia dot. udzielania pierwszej pomocy przed przyjazdem pogotowia ratunkowego. Wiedzą jak zachować się w przypadku krwotoku z nosa i oparzenia. 

Wszystkim bardzo podobała się ta niezwykle cenna lekcja.  Na pewno powtórzymy ją po wakacjach. 

Małgorzata Wodzyńska

opiekun SK PCK

Czytaj więcej: „Pierwsza Pomoc” w klasie II

 


DRUŻYNA ENERGII 

Uczniowie w strojach Dryżyna Energii

Miło nam poinformować, że nasza szkoła wzięła udział w sportowym  projekcie Drużyny Energii. Dzięki przejściu do II etapu projektu udało się nam wygrać stroje sportowe dla dzieci. 

Ogromne brawa dla nauczycieli wychowania fizycznego!!!

Czytaj więcej: DRUŻYNA ENERGII

 


NASI MATEMATYCY Ogólnopolskie i wojewódzkie konkursy z matematyki w roku szkolnym 2021/2022  

uczniowie podczas konkursu z matematyki

W tym roku szkolnym odbyły się w naszej szkole 3 konkursy  matematyczne:  OGÓLNOPOLSKI KONKURS ORZEŁ MATEMATYCZNY, WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z MATEMATYKI oraz  OGÓLNOPOLSKI KONKURS OXFORD MATEMATYKA PLUS. Konkursy przedmiotowe z matematyki skierowane są do uczniów szkół podstawowych klasy II - VIII. Celem konkursów jest sprawdzenie umiejętności ścisłych uczniów oraz zachęcenie do rozwijania pasji matematycznych i samodzielności. Konkursy matematyczne pozwalają wyłonić małych geniuszy w tej dziedzinie. Ciekawe zadania i łamigłówki konkursowe dostosowane są do norm programowych poszczególnych klas podstawowych. 

Czytaj więcej: NASI MATEMATYCY Ogólnopolskie i wojewódzkie konkursy z matematyki 2021/2022

 


Klasy I-III poznają stolicę 

Plan Warszawy wykonany przez uczniów

Uczniowie klas młodszych poznają kolejne miasto z mapy Polski. W maju dzieci odwiedziły Warszawę. Wcześniej w klasie dobrze się przygotowały do wycieczki. Opracowały plan i wybrały najciekawsze miejsca do zwiedzania. Maluchy zobaczyły najważniejsze zabytki i pomniki stolicy. Uczestniczyły w uroczystej zmianie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Odwiedziły Syrenkę i Króla Zygmunta. Oglądały panoramę miasta z tarasu Pałacu Kultury i Nauki. Był też spacer po Parku Łazienkowskim. Dodatkowa  atrakcja to spotkanie z Rzecznikiem Praw Dziecka. Pan Mikołaj Pawlak zaprosił uczniów i pokazał miejsce swojej pracy. Niespodzianką był pyszny poczęstunek – pizza oraz prezenty dla każdego ucznia. 

Bardzo dziękujemy za zaproszenie. 

W przyszłym roku szkolnym planujemy kolejne wyjazdy. 

Wychowawczynie klas I-III

Czytaj więcej: Klasy I-III poznają stolicę

 


Bal literek w klasie 1 

uczniowie klasy 1 podczas balu literek

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w balu na zakończenie wprowadzania wszystkich liter alfabetu. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez wszystkie dzieci. Każdy mógł przebrać się za swoją ulubioną literkę lub inny ciekawy strój. Zabawy i konkursy sprawiły, że żadne dziecko się nie nudziło. Podczas balu dzieci miały poczęstunek przygotowany przez rodziców, za który serdecznie dziękujemy.  

Małgorzata Kobza  

Czytaj więcej: Bal literek w klasie 1

 


Spotkanie uczniów klas 7-8 z Gabrielem Fleszarem 

Zdjęcie grupowe uczniów z Gabrielem Fleszarem

W ramach działań profilaktycznych w dniu 1 czerwca odbyło się spotkanie uczniów klas 7-8 z Gabrielem Fleszarem - kompozytorem i autorem wielu znanych piosenek.  Artysta, przedstawiając swój autorski program profilaktyczny, poruszył problemy dotykające dzisiejszą młodzież w postaci uzależnień od papierosów, alkoholu, dopalaczy. Przytoczył przy tym przypadki swoich znajomych, a także znanych muzyków, którzy wpadali w uzależnienie i często przegrywali swe życie.

Gabriel Fleszar zatytułował to spotkanie słowami piosenki "Wolności oddać nie umiem", dedykując je jako przesłanie dla młodzieży uczestniczącej w koncercie. Występ zorganizowano w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na terenie Gminy Nowosolna.

Czytaj więcej: Spotkanie uczniów klas 7-8 z Gabrielem Fleszarem

 


„Hazard? Nie daj się wciągnąć” 

 Spotkanie Pana Piotra Wojciechowskiego w klasie 8

„Hazard? Nie daj się wciągnąć” to ogólnopolska akcja edukacyjna Krajowej Administracji Skarbowej objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Celem akcji jest podniesienie świadomości młodzieży o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu i uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych w tym również  tych za pośrednictwem Internetu. 

W ramach tej akcji w naszej szkole w  dniu  31 maja  gościliśmy Pana Piotra Wojciechowskiego- pracownika Izby Administracji Skarbowej w Łodzi, który podczas spotkania z uczniami klas 7a, 7b i klasy 8 a objaśnił, z jakim ryzykiem wiąże się uprawianie gier hazardowych, zwrócił uwagę młodzieży na zagrożenia wynikające z hazardu, w tym z pozornie bezpiecznych gier internetowych oraz na skutki uzależnień od hazardu tj.: problemy finansowe, wyizolowanie społeczne, problemy rodzinne i zdrowotne. Uczniowie dowiedzieli się, jakie ukryte mechanizmy w grach hazardowych, również w grach internetowych mogą prowadzić do uzależnienia. Spotkanie było ciekawą lekcją profilaktyki. 

Czytaj więcej: „Hazard? Nie daj się wciągnąć”

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach

 

Lipiny 14

92-701 Lipiny

 

tel./fax: 42 6484212

tel. kom.: 507045237

 

e-mail: sekretariat@splipiny.pl

mapka