Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach

 

Zgodnie z uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2022 będziemy wspominać Wandę Rutkowską, polskich romantyków oraz patronkę naszej szkoły – Marię Konopnicką.

Dlaczego Marię Konopnicką?

W uchwale Sejmu możemy przeczytać, że:  „Dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci, podnosząc tę dziedzinę pisarstwa na wyżyny artyzmu. Za pomocą utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej. Współorganizowała protest światowej opinii publicznej przeciwko niemieckim represjom wobec dzieci polskich we Wrześni w latach 1901–1902 i ustawom wywłaszczeniowym. Walczyła o prawa kobiet oraz pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych przez rosyjskie władze”.

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami z życia oraz z twórczością Patronki naszej szkoły – Marii Konopnickiej.

  

 

 26 maja 1985 r. nasza szkoła otrzymała sztandar i patrona, którym została Maria Konopnicka.

 

 Popiersie Marii Konopnickiej Ludzie to aniły z jednym skrzydłem, dlatego aby się wznieść, musimy się trzymać razem... Obraz z Marią Konopnicką

Gazetka scienna o Marii Konopnickiej

 

 

Działania w naszej szkole:

  1. W ramach lekcji bibliotecznej zapoznanie uczniów klas I-III z sylwetką i twórczością  Marii Konopnickiej. Wysłuchanie wybranego utworu i wykonanie do niego ilustracji.

  2. Warsztaty historyczne w klasach VII – VIII. Omówienie wydarzeń historycznych, na kanwie których powstał utwór „Rota” i „O Wrześni”.

  3. "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!", "Prusak dzieci polskie męczy!" – sytuacja Polaków w zaborze pruskim na podstawie utworów Marii Konopnickiej „Rota”,  "O Wrześni" – lekcje języka polskiego w klasie VII – VIII.

  4. Debata w klasie VII - VIII na temat: „Czy stawianie oporu zaborcy miało jakikolwiek sens?”.

  5. „Ciężka praca się opłaca” -  słuchowisko i warsztaty w klasie V – VI w oparciu o fragment z utworu Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”- Koncert Mistrza Sarabandy.

  6.  „Świat jak z bajki — a prawdziwy!” -  słuchowisko i warsztaty w klasie IV w oparciu o utwór Marii Konopnickiej „Na jagody”.

  7.  Recytacja wybranych wierszy w wykonaniu uczniów klas I - VI.

  8. Prezentacja wykonana przez uczniów klasy VII -  „Sprawy Sawy” (współczesne problemy, które poruszała Maria Konopnicka w swoich utworach: okrucieństwo wobec zwierząt, bieda, dobroczynność, kwestie społeczne na podstawie utworów „Nasza szkapa”, „Pan Balcer w Brazylii”, „Miłosierdzie gminy”, „Dym”, „Mendel Gdański”).

  9. Wywiad (przygotowany przez uczniów klasy VIII) w formie filmu  z Marią Konopnicką. (uczennicą, która wcieli się w postać Patronki).

 

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach

 

Lipiny 14

92-701 Lipiny

 

tel./fax: 42 6484212

tel. kom.: 507045237

 

e-mail: sekretariat@splipiny.pl

mapka