Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach

 


Nasza szkoła została członkiem klastra edukacyjnego LEC LODZ w ramach współpracy z Łódzkim Uniwersytetem Dziecięcym Politechniki Łódzkiej, który jest partnerem projektu PHERECLOS 

  

Z prawdziwą satysfakcją i dumą informujemy, że nasza szkoła została członkiem klastra edukacyjnego LEC LODZ w ramach współpracy z Łódzkim Uniwersytetem Dziecięcym Politechniki Łódzkiej, który jest partnerem projektu "PHERECLOS - Partnerships for pathways to Higher Education and science engagement in Regional Clusters of Open Schooling".

W ramach idei open scholing  nasza młodzież będzie brała udział w cyklicznych zajęciach w laboratorium chemicznym na Łódzkim Uniwersytecie Dziecięcym. Różnorodna tematyka spotkań („Tlen kontra azot”, „Alchemiczne metale i nie tylko”, „Kwasożerne” niemetale”, „Fabryka kolorowych soli”)  z pewnością w sposób praktyczny poszerzy wiedzę uczniów. Przekonamy się doświadczalnie, że chemia to fascynująca dziedzina nauki.  Pierwsza wizyta w laboratorium bogata była w wiele eksperymentów m.in.: zabawę ciekłym azotem.

Czytaj więcej: Nasza szkoła została członkiem klastra edukacyjnego LEC LODZ

 


Ponowna wizyta klasy VIII na Politechnice Łódzkiej 

Ponowna wizyta klasy VIII na Politechnice Łódzkiej tym razem dotyczyła alchemicznych metali. Uczniowie mieli okazję wykonać złocenie miedzi, porównać aktywność chemiczną metali w reakcji z kwasami oraz zobaczyć ......krwawiący metal!! Każde spotkanie  dostarcza uczniom praktycznej wiedzy i szansy na poznanie, bo zgodnie ze słowami J.Korczaka “nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.”

Serdecznie dziękujemy pani dr inż. Magdalenie Nowosielskiej i pani mgr. inż. Magdalenie Mosińskiej za tak interesujące zajęcia i profesjonalne przygotowanie uczniów do doświadczeń!!

Czytaj więcej: Ponowna wizyta klasy VIII na Politechnice Łódzkiej

 


Kolejne spotkanie na Łódzkim Uniwersytecie Dziecięcym Politechniki Łódzkiej 

Kolejne spotkanie na Łódzkim Uniwersytecie Dziecięcym  Politechniki Łódzkiej obfitowało oczywiście w liczne doświadczenia. Uczniowie zapoznali się z tematem:„Kwasożerne” niemetale i mieli możliwość otrzymywania kwasu węglowego i kwasu fosforowego; dokonywali rozkładu kwasu siarkowego z oranżem metylowym. Pod okiem specjalistek laboratorium badane były właściwości stężonego roztworu kwasu siarkowego na drewno, tkaninę oraz papier. Na każdych zajęciach uczniowie samodzielnie zapisują wnioski z obserwowanych doświadczeń i analizują obserwowane reakcje chemiczne. Taka nauka nie jest nudna  :-)

Czytaj więcej: Kolejne spotkanie na Łódzkim Uniwersytecie Dziecięcym Politechniki Łódzkiej

 


Zajęcia w murach Politechniki Łódzkiej nigdy nie są nudne 

 

Przed ogłoszeniem zdalnej nauki w klasach 5-8 odbyły się zajęcia w murach Politechniki Łódzkiej. Podczas tego spotkania klasa 7a poznawała żarłoczne metale. Wszystkim uczestnikom udało się zamienić zwykłe miedziaki w złote monety! Było zatem kolorowo a czasami nawet krwawo. Wszystkich uspokajamy jednak, że uczniowie wrócili cali, zdrowi i...przepełnieni wiedzą.

Czytaj więcej: Zajęcia w murach Politechniki Łódzkiej nigdy nie są nudne

 


Zakończyliśmy naukową przygodę z chemią na Łódzkim Uniwersytecie Dziecięcym 

Po całej serii zajęć w laboratoriach Politechniki Łódzkiej informujemy, że zakończyliśmy naukową przygodę z chemią na Łódzkim Uniwersytecie Dziecięcym. Dziękujemy paniom mgr inż. Magdalenie Mosińskiej oraz dr inż. Magdalenie Nowosielskiej za możliwość przeżywania niesamowicie ciekawych doświadczeń i czerpania wiedzy od najlepszych. Całość pilotowała Dyrektor Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego p.Anna Janicka.

Czytaj więcej: Zakończyliśmy naukową przygodę z chemią na Łódzkim Uniwersytecie Dziecięcym

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach

 

Lipiny 14

92-701 Lipiny

 

tel./fax: 42 6484212

tel. kom.: 507045237

 

e-mail: sekretariat@splipiny.pl

mapka