Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach

 

 

Logo nauczania blokowego w klasie IV z historią w tle

 

Nauczanie blokowe w kasie IV w ramach innowacji „Zmieniamy naszą szkołę na lepsze” już trwa i będzie kontynuowane przez cały rok szkolny 2023/2024.

 

Pierwszy cykl tematyczny dotyczył źródeł historycznych – został zrealizowany w ramach historii, języka polskiego, matematyki i plastyki.

Historia – uczniowie dowiedzieli się, jaka nauka zajmuje się badaniem przeszłości, co jest wyznacznikiem podziału źródeł historycznych i czym są zabytki.

Język polski – uczniowie opisali wybrany przedmiot, który został wyciągnięty z lamusa, co oznacza, że jest już dla nas źródłem historycznym.

Matematyka – dokonując różnych obliczeń matematycznych, uczniowie „przenieśli się” w początkowe lata XX wieku, ponieważ skorzystali ze starego liczydła.

Plastyka – zabawa w pisarza na języku polskim to za mało, warto czasami wcielić się w znanego artystę – malarza, dlatego uczniowie na zajęciach namalowali wybrane przez siebie stare przedmioty.

 

Drugi cykl tematyczny dotyczył historii rodziny – został zrealizowany w ramach historii, języka polskiego, plastyki

Historia – uczniowie dowiedzieli się, co oznacza słowo: ród, krewny, genealogia. Stworzyli drzewo genealogiczne oraz herb własnej rodziny.

Język polski - tekst Jana Twardowskiego „Nowe patyki i patyczki” zachęcił uczniów do tego, aby interesować się swoją rodziną i czasami wejść w rolę detektywa tropiącego rodzinne historie. Uczniowie od imion rodziców i dziadków tworzyli zdrobnienia, używane w danej rodzinie.

Plastyka – zajęcia były bardzo twórcze i kreatywne. Uczniowie, wykorzystując zdjęcia najbliższych im osób, tworzyli dalszą historię swojej rodziny.

 

Trzeci cykl tematyczny dotyczył cyfr rzymskich – został zrealizowany w ramach historii i matematyki

Matematyka – uczniowie poznali rzymskie cyfry, które na co dzień w Polsce są rzadziej używane, ale ich znajomość jest potrzebna, ponieważ przy ich pomocy zapisuje się numery liceów, pięter, czasami daty, wieki, itp.

Historia - uczniowie dowiedzieli się, jak oblicza się czas minionych wydarzeń, co to jest era, epoka oraz wiek, który zawsze zapisuje się cyframi rzymskimi.

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach

 

Lipiny 14

92-701 Lipiny

 

tel./fax: 42 6484212

tel. kom.: 507045237

 

e-mail: sekretariat@splipiny.pl

mapka